İletişime Geçin
Cumhuriyet Mah.Vatan Cad, Evrim Sokak No:2/A, Kapaklı/Tekirdağ
DİJİTAL BASKI
Kelime anlamı itibari ile baskının bilgisayar destekli dijital ortamlarda yapılması demektir. Biraz daha açıklarsak dijital baskı: Son yıllarda geliştirilmesine hız verilen hassas dijital ortamların birden çok sağlayıcı desteğiyle dijital ortamda üretilerek her türlü malzeme yüzeylerine yazılma işini yapan alet, iş gücü sonucunda ortaya ürün çıkarma işine denir.

Dijital Baskı modern bir sanattır!
Teknoloji ile gelişen reklamcılık sektörünün bir alt birimi olarak ortaya çıkmıştır. Reklamcılığın, tanıtım, markalaşma aracı ve ihtiyaç sahiplerine duyurma gibi özelliklerine de sahiptir. Çeşitli markalar dijital baskı makineleri üreterek bu sektörde büyük bir pazara girmiştir. Solvent bazlı boyalar ile baskı malzemesinin üzerine resim, yazı, logo gibi tanıtıcı bilgiler basılmaktadır. Genel olarak kullanım alanları yol tabelaları, firma afişleri, firma tabelaları, bina giydirmeleridir.

Folyo baskı, Arka yüzeyi yapışkanlı mat veya parlak kağıt üzerine solvent bazlı boya ile yapılan baskıdır. Sert bir zemine yapıştırılarak kullanılır. Zemin olarak plastik özlü polikarbon, pleksi,, dekota, alüminyum sac gibi sert malzemeler kullanılabilir.

Vinil baskı (Branda afiş): m²'si çeşitli gramajlarda olan branda üzerine yapılan dijital baskıdır. Kenarlarından açılan delikler veya yapılan sopalar aracılığı ile bağlanılarak sabitlenir.


Dijital Baskı nerelerde kullanılır?
Dijital baskı tanıtım ve duyuru amaçlı kullanılan pano, billboard, cephe ve cam kaplamalarında, tabela, afiş, araç vb. dış veya iç mekan alanlarda kullanılmaktadır. Her firmanın yerini ve sektörünü belirtmesi için bunlara ihtiyacı vardır. İş yeri cephelerini kendi marka ve ürün resimleri ile kaplamada, araçlarının birer gezer reklam aracı olarak kullanılmasında, konumunun kolay bulunması amacıyla yapılan yönlendirme tabelalarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Genellikle dijital baskının tercih edilmesinin nedenlerinin biriside hava şartlarına dayanıklılığının uzun süreli olmasıdır. Soğuk ve sıcak havadan etkilenmeyen solvent bazlı boya kullanılması kalitesine göre kullanım süresini 15 yıla kadar uzatmaktadır.

Tanıtım veya duyuru olarak kullanılan kullanılan dijital baskı türü vinil baskıdır. kullanımı ve montajı kolay olduğu için sıklıkla tercih edilir. Tanıtım ve marka olarak araçların üzerine yapılan reklam türü araç kaplamadır. Cast folyo üzerine yapılarak araçların kıvrımlarına tamamen yerleşmesi sağladır. Hava koşullarından kesinlikle etkilenmez. Her aracı birer gezici tabela olarak kullanma imkanı sağlar.

Camların marka ve resimlerle donatılarak tanıtım yapılmasını sağlayan dijital baskı türü one-way vision üzeri baskıdır. Canım dış yüzeyinden bakıldığında reklam unsurları görünürken iç yüzeyden dışarısı net olarak görünmesi mümkündür.

Dış cephede çok rüzgarlı alanlara veya arkası görünmesi istenen branda maskı türü de mesh branda üzerine dijital baskıdır. Delikli yapısı ile rüzgarı geçirerek brandanın dayanıklılığını arttırmaktadır. Genellikle büyük alanların kapatılmasında kullanılır. Dış yüzünden arka tarafını göstermez ancak arka tarafından bakıldığında ön tarafı görmek mümkündür.


Dijital Baskıda kalite nasıl anlaşılır?
Vinil üzerine veya Folyo üzerine yapılan baskıda kalite iki boyutta incelenebilir. Birinci kalite aranması gereken unsur baskı yapılacak malzemenin kalitesidir. Pek çok sektörde olduğu gibi dijital baskı sektöründe de uzak doğu malzemesi olan Çin malları ithal edilmektedir. Bu ürünler hem boyayı kimyasal olarak üzerinde tutma süresini düşürür hem de görüntü kalitesini bozmaktadır. İkinci unsur ise m² alana düşen litre boya miktarıdır. Pass ayarı denilen boya akıtma oranı ile hem rengin canlılığı düşürülmekte aynı oranda m²/YTL maliyeti düşürülmektedir. Ancak bu teknik boyanın malzeme üzerindeki kalıcılığını azaltmaktadır...


Dijital Baskı tasarmında dikkat edilmesi gereken unsurlar;
Dijital baskı tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Baskı maximum 72 dpi da yapıldığı için çalışmalar 1/1 olarak 72 dpi olarak yapılmalıdır. Renk kullanımı CMYK olmalıdır ki dijital baskı makineleri 4 renk CMYK standardına göre çalıştığı için bilgisayar monitöründe çıkacak renkler ile dijital baskı makinesinden çıkacak baskı renkleri arasında değişiklik olmasına neden olacaktır. Dijital baskı tasarımın da dikkat edilmesi gerek bir diğer unsurda düşük pikselli resimlerin gereğinden fazla büyültülerek netliğinin kaybolmasıdır. Tasarımda kullanılacak resimlerin yüksek piksel ile çekilmesi veya profesyonel makineleri ile kaliteli fotoğraf terimini ifade eden yüksek çözünürlükte çekilmiş olması gerekmektedir...

Websitemize Hoşgeldiniz